Marikovská dolina-Dolina povestí

Čakanie na autobus sa dá spríjemniť aj čítaním rozprávok. Veľké tabule s originálnymi obrazmi a povesťami, ktoré sa viažu k jednotlivým osadám, pribúdajú na autobusových zástavkách v Marikovskej doline. Povesti skrášľujú neprívetivé prístrešky, spríjemnia čakanie na autobus a zaujmú turistov.

Marikovská dolina je dlhá asi 20 kilometrov, ležia v nej dediny Dolná a Horná Mariková, Hatné, Klieština, Udiča a jej časť Prosné, okrem nich je na svahoch Javorníkov roztrúsených množstvo osád. Na tejto trase občianske združenie Spektrum SZ spolu z obcami Marikovskej doliny umiestni 19 povestí. Sú to príbehy o udalostiach, ktoré sa v regióne kedysi odohrali a ústne sa odovzdávali medzi generáciami. Niektoré sú už na svojom mieste, ostatné namontujeme v tomto roku.

Obrazy sú dielom maliara Jána Mihálika, ktorý tridsať rokov žil na Kysuciach a nedávno sa vrátil späť do Dolnej Marikovej, kde strávil detstvo. Povesti sú zo zbierok 88-ročného Štefana Meliša, ktorý pochádza zo susednej Papradnianskej doliny. Dnes žije v Považskej Bystrici.

V rázovitom kraji je viacero zaujímavých lokalít. Napríklad Šimúnky s hrádkom Široká sú najsevernejším náleziskom veľkomoravských hrivien na Slovensku. Vzácne sú aj nálezy kameňov s runovým písmom na Orgoňovej Kýčere a Modlatíne. Sú tu vyznačené náučné chodníky Zlatý kôň a Uhliská, kde tiež môžete nájsť jednu z povestí.